PPK z punktu widzenia pracownika
Jak pracownik zostaje uczestnikiem PPK?
- Pracownik będzie automatycznie zapisany do PPK przez pracodawcę (nie później niż do 10. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynął termin 3 miesięcy zatrudnienia), jeśli ma mniej niż 55 lat.
- Może przystąpić do programu na swój wniosek, jeśli jest osobą w wieku 55–70 lat. O takiej możliwości poinformuje go pracodawca.
- Może zrezygnować z uczestnictwa w PPK, składając pracodawcy oświadczenie w postaci papierowej. Co 4 lata pracodawca ponownie zapisze pracownika do PPK i znów będzie on mógł z uczestnictwa zrezygnować.
Jaka jest wysokość wpłat na PPK?
- Z wynagrodzenia netto pracownika pracodawca będzie pobierał 2% wynagrodzenia brutto na wpłatę podstawową.
- Osoby zarabiające mniej niż 1,2 minimalnego wynagrodzenia za pracę (w 2020 roku to 3120 zł) mają możliwość złożenia wniosku o dokonywanie niższych wpłat podstawowych, nie mniej niż 0,5% wynagrodzenia.
- Pracownik może zadeklarować wpłatę dodatkową na PPK w wysokości do 2% wynagrodzenia.
- Z Funduszu Pracy pracownik otrzyma 250 zł jednorazowej wpłaty powitalnej oraz będzie otrzymywał dopłaty roczne w wysokości 240 zł. Uczestnikowi PPK przysługuje dopłata roczna, jeżeli kwota wpłat podstawowych i dodatkowych finansowanych przez podmiot zatrudniający oraz uczestnika PPK w danym roku kalendarzowym jest równa co najmniej kwocie wpłat podstawowych należnych od kwoty stanowiącej 6-krotność minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w tym roku.
W jaki sposób będą wypłacane środki z PPK?
- Pracownik wypłaci oszczędności po osiągnięciu 60. roku życia: 25% środków zgromadzonych w PPK otrzyma jednorazowo, a pozostałe 75% – w ratach. Uczestnik PPK może zawnioskować o zamianę wypłaty jednorazowej (25%) na wypłaty ratalne. Po spełnieniu wymogów określonych w ustawie wypłaty mogą być realizowane jako świadczenie małżeńskie.
Czy uczestnik może wypłacić środki z PPK przed 60. rokiem życia?
- Tak, w dowolnym momencie przed osiągnięciem 60. roku życia może złożyć wniosek o wycofanie środków z PPK. Taki zwrot wiąże się jednak z utratą kwoty stanowiącej równowartość wpłaty powitalnej i dopłat rocznych od Skarbu Państwa. 30% wpłat pochodzących od pracodawcy będzie przekazane na indywidualne konto uczestnika w ZUS. Od pozostałej kwoty zostanie potrącony podatek dochodowy.
- Raz w trakcie uczestnictwa może wypłacić do 100% wartości środków zgromadzonych w PPK, aby pokryć wkład własny do kredytu na zakup domu lub mieszkania. Konieczny jest zwrot całości wypłaconych środków w wartości nominalnej w ciągu 15 lat.
- Może wypłacić 25% środków w przypadku poważnej choroby albo choroby współmałżonka lub dziecka. W takich przypadkach wypłata będzie dokonywana jednorazowo albo w ratach.
- W przypadku śmierci uczestnika środki są dziedziczone według zasad określonych w ustawie o PPK. Jeżeli w chwili śmierci uczestnik był w związku małżeńskim, wybrana instytucja finansowa dokonuje wypłaty transferowej połowy środków (stanowiących małżeńską wspólność majątkową) zgromadzonych na rachunku PPK zmarłego uczestnika na rachunek PPK, IKE lub PPE jego małżonka.