Jeżeli szukasz możliwości osiągnięcia wyższych zysków niż na tradycyjnej lokacie bankowej, ale nie masz odpowiedniej wiedzy, czasu, odwagi, by zacząć inwestować na giełdzie samodzielnie, dobrym rozwiązaniem może być inwestowanie za pośrednictwem funduszy inwestycyjnych. Pomogą zwiększyć zyski, przy możliwie ograniczonym ryzyku.
Ze względu na poziom ryzyka rozróżniamy kilka typów funduszy:
- Fundusze akcyjne
- Fundusze mieszane i fundusze absolutnej stopy zwrotu
- Fundusze dłużne
- Fundusze gotówkowe
Największą potencjalną stopą zwrotu, ale i największym ryzykiem charakteryzują się fundusze akcji. Fundusze obligacji i inne fundusze papierów dłużnych nie inwestują w akcje, przez co ryzyko inwestycyjne jest mniejsze, ale potencjalna stopa zwrotu niższa. Pomiędzy funduszami akcji a funduszami obligacji sytuują się fundusze stabilnego wzrostu (lokujące większość aktywów w obligacje) i fundusze zrównoważone (lokujące w akcje i obligacje w różnych proporcjach).

Fundusze otwarte (FIO) – to taki rodzaj funduszy, które nie mają górnych limitów wpłat czy limitów dotyczących liczby uczestników. Do FIO można przystąpić w dowolnym momencie, nabywając jednostki uczestnictwa.
Fundusze zamknięte (FIZ) – to rodzaj funduszy, gdzie ogranicza się liczbę uczestników, za to dopuszcza się szersze spektrum możliwości inwestycyjnych niż w przypadku funduszy otwartych. W przypadku FIZ odkupienie jednostek uczestnictwa może nastąpić wyłącznie w ściśle określonym momencie (w odróżnieniu od funduszy typu FIO, gdzie inwestor może wycofać się z inwestycji w dowolnym momencie).
Czym jest parasol funduszy?
To fundusz z wydzielonymi, zarządzanymi oddzielnie subfunduszami. Zwykle pod jednym parasolem znajdują się zarówno bardziej bezpieczne, jak i bardziej agresywne i ryzykowne subfundusze, pomiędzy którymi inwestor może dokonywać zmian w zależności od koniunktury na rynku. Wymierną korzyścią z inwestycji w subfundusze znajdujące się pod jednym parasolem jest możliwość dokonywania zmian pomiędzy funduszami bez konieczności uiszczenia podatku. W przypadku tradycyjnej inwestycji w fundusz, podatek należy uiścić przy każdej konwersji środków. W przypadku parasola subfunduszy podatek uiszcza się dopiero po zakończeniu inwestycji.
Dlaczego warto inwestować?
Nie inwestując, nie tyle nie zyskujesz, ale regularnie tracisz. Jak to możliwe? Niezależnie od tego, ile zarabiasz, ważne, by część pieniędzy inwestować. Dlaczego?
Oszczędzanie a emerytura
Oszczędzanie na emeryturę to spojrzenie z pozoru na daleką przyszłość, jednak bliższą niż się wydaje. Wiele osób nie ma pewności co do wysokości świadczeń lub nie wie, jak rozpocząć oszczędzanie na ten cel. Sprawdź, jakie masz możliwości gromadzenia kapitału, które pozwolą Ci zabezpieczyć się finansowo na emeryturze.
więcejW co możesz inwestować?
Możliwości inwestycyjnych jest wiele. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, które Najważniejsze, aby wybrać rozwiązanie najkorzystniejsze dla siebie.
więcejFundusze inwestycyjne - twoje wsparcie w inwestycjach
Jeżeli szukasz możliwości osiągnięcia wyższych zysków niż na tradycyjnej lokacie bankowej ale nie masz odpowiedniej wiedzy, czasu, odwagi, by zacząć inwestować na giełdzie samodzielnie, dobrym rozwiązaniem może być inwestowanie za pośrednictwem funduszy inwestycyjnych.
więcejGiełda papierów wartościowych i indeksy giełdowe w pigułce
Dla wielu osób, w tym początkujących inwestorów to finansowa enigma. A tak naprawdę inwestowanie na giełdzie jest możliwe niemal dla każdego. Poznając podstawowe pojęcia dotyczące giełdy wkroczysz na wyższy poziom finansowej wiedzy i skuteczniej odnajdziesz się w świecie inwestycji.
więcej3 kroki na drodze do skuteczniejszych inwestycji
Co wiedzieć, by jeszcze skuteczniej pomnażać kapitał? Na co zwracać uwagę, jak zmniejszyć potencjalne ryzyko i jak w prosty sposób zaoszczędzić nieco więcej? Pomożemy Ci zrobić kolejny krok na drodze do skuteczniejszych inwestycji.
więcejKalkulatory inwestycyjne
Oszacuj, ile możesz zgromadzić inwestując regularnie, ile wpłacać i inwestować co miesiąc, aby za określony czas zgromadzić zaplanowaną kwotę lub ile pieniędzy zgromadzić, aby przez określony czas wypłacać dodatkowe środki.
więcejInwestowanie to nie to samo, co oszczędzanie
Inwestowanie to nie to samo co oszczędzanie, mimo że wiele osób oba pojęcia chętnie stosowałoby naprzemiennie. Dowiedz się czym te dwa pojęcia się różnią i dlaczego odróżnianie inwestowania od oszczędzania jest ważne?
więcejJak zaplanować inwestycję w 5 krokach
Jakie podstawowych kroki powinieneś przejść na drodze do zaplanowania efektywnej inwestycji? Oto pigułka wiedzy dla początkującego inwestora, ale też świetne przypomnienie dla osób, które pieniądze inwestują już od jakiegoś czasu.
więcejSłownik początkującego inwestora
Rodzaj papierów wartościowych, który daje prawo jego posiadaczowi (akcjonariuszowi) do udziału w spółce akcyjnej, która go wyemitowała. Akcje zalicza się do papierów wartościowych o wysokim ryzyku inwestycyjnym.
Rodzaj papierów wartościowych, w których emitent stwierdza, że jest dłużnikiem obligatariusza i zobowiązuje się do spełnienia określonego świadczenia w określonym terminie.
Inwestowanie w obligację wiąże się z niższym ryzykiem niż w przypadku akcji, ale także potencjalnie niższym zyskiem.
Długotrwały trend spadkowy cen papierów wartościowych lub towarów notowanych na giełdzie papierów wartościowych. Symbolizuje ją niedźwiedź, co jest związane ze stosowaną przez niego metodą ataku – uderzeniem łapą z góry na dół (czyli spadek). Przeciwieństwem bessy jest hossa, czyli długoterminowy trend wzrostu cen.
Utrzymujący się spadek przeciętnego poziomu cen, który z czasem powoduje, że tę samą ilość pieniędzy można zakupić więcej dóbr.
Zróżnicowanie składu portfela inwestycyjnego, dzięki któremu zredukowane jest ryzyko straty na całej inwestycji. Inwestując w jednostki o różnym poziomie ryzyka, zwiększasz szansę na zrekompensowanie ewentualnych spadków zyskami w innej części portfela.
Wypracowany przez spółkę zysk, który zgodnie z decyzją Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy zostanie wypłacony akcjonariuszom. Dywidenda jest wypłacana tym akcjonariuszom, którzy posiadają akcje danej spółki w dniu przyjętym jako dzień ustalenia prawa do dywidendy.
Podatek od zysków kapitałowych, zwany w ten sposób od nazwiska byłego ministra finansów, który podatek wprowadził. Wysokość podatku wynosi 19% i nalicza się go od zysków wypracowanych na lokatach, akcjach, obligacjach, funduszach inwestycyjnych itp.
Długotrwały trend wzrostowy cen papierów wartościowych lub towarów notowanych na giełdzie. Symbolizuje ją byk, co jest związane ze stosowaną przez niego metodą ataku – uderzeniem rogami z dołu do góry (czyli wzrost). Przeciwieństwem hossy jest bessa czyli długoterminowy trend spadku cen.
Utrzymujący się wzrost przeciętnego poziomu cen, który z czasem powoduje, że tę samą ilość pieniędzy można zakupić mniej dóbr.
Polega na występowaniu wahań koniunkturalnych w powtarzających się kilkuletnich okresach. Klasyczne cykle koniunkturalne można podzielić na 4 fazy: Rozkwit, Kryzys, Depresja, Ożywienie.
To fundusz z wydzielonymi, zarządzanymi oddzielnie subfunduszami. Zwykle pod jednym parasolem znajdują się zarówno bardziej bezpieczne, jak i bardziej agresywne i ryzykowne subfundusze, pomiędzy którymi inwestor może dokonywać zmian w zależności od koniunktury na rynku. Wymierną korzyścią z inwestycji w subfundusze znajdujące się pod jednym parasolem jest możliwość dokonywania zmian pomiędzy funduszami, bez konieczności uiszczenia podatku. W przypadku tradycyjnej inwestycji w fundusz, podatek należy uiścić przy każdej konwersji środków. W przypadku parasola subfunduszy podatek uiszcza się dopiero po zakończeniu inwestycji.
Każdy, kto podejmuje działania inwestycyjne jest narażony na pewne ryzyko. W zależności od doboru instrumentów finansowych to ryzyko, na które się zgadza jest większe lub mniejsze. W przypadku inwestycji trzeba zawsze liczyć się z tym, że osiągnięty zysk może różnić się od zakładanej stopy zwrotu. Poznaj, z jakim ryzykiem mogą wiązać się inwestycje i podejmij decyzję, jaki poziom jesteś w stanie zaakceptować.
- Ryzyko rynkowe
- Ryzyko kredytowe
- Ryzyko rozliczenia
- Ryzyko płynności
- Ryzyko walutowe
- Ryzyko związane z przechowywaniem aktywów
- Ryzyko związane z koncentracją aktywów lub rynków
Stopa procentowa, jaką banki zapłacą za środki przyjęte w depozyt od innych banków banki dla określonych okresów. Wskaźnik WIBID stanowi popularny benchmark dla funduszy rynku pieniężnego.
Stopa procentowa, po jakiej banki udzielają pożyczek innym bankom. Można rozróżniać stopę WIBOR w zależności od okresu pożyczki np. 1M, 3M, 6M. Wskaźnik WIBOR jest podstawą wyznaczania oprocentowania dla większości kredytów udzielanych przez banki.