Jak się leczy raka w Polsce? Diagnoza pacjentów

Na każdym etapie walki z rakiem, w konfrontacji z publiczną służbą zdrowia, chory jest zdezorientowany, bezradny i samotny.

System ochrony zdrowia nie jest sprzymierzeńcem pacjenta onkologicznego, zwłaszcza na etapie diagnozy i po zakończeniu leczenia specjalistycznego, wynika z badań: Choroba nowotworowa - doświadczenia pacjentów, przeprowadzonych na zlecenie Fundacji Ludzie dla Ludzi  i firmy ubezpieczeniowej AXA Życie. Chcemy, aby zebrane podczas badania doświadczenia chorych dotarły do decydentów i posłużyły do budowania skutecznego i kompleksowego systemu opieki nad chorymi onkologicznie – mówią organizatorzy badań. Wnioski z badania są przytłaczające. Skala problemów, z którymi borykają się chorzy onkologicznie, wykracza daleko poza zieloną kartę czy leczenie specjalistyczne. 

Z perspektywy naszych badań, wprowadzenie zielonej karty to forma poprawy technicznej i finansowej komunikacji pomiędzy świadczeniodawcą a NFZ, podczas gdy pacjent i jego problemy są dalej pomijane - mówi dr Dariusz Godlewski, inicjator badań. Nowotwór rujnuje nie tylko zdrowie, ale też psychikę, finanse, życie rodzinne i zawodowe. Do najczęściej podnoszonych problemów, jakie spotykają pacjenta onkologicznego i jego rodzinę w czasie zmagań z rakiem należą:

  • leczenie objawów, przedłużająca się diagnoza;
  • przedmiotowe traktowanie pacjentów;
  • utrudniony dostęp do informacji o możliwym wsparciu finansowym, socjalnym i psychologicznym w trakcie leczenia;
  • problemy z powrotem do pracy i aktywizacją zawodową po zakończeniu leczenia;
  • brak opieki po zakończeniu leczenia specjalistycznego.

- Relacje pacjentów uczestniczących w badaniu są pełne traumatycznych doświadczeń z różnych sfer życia. Ale dzięki nim wiemy dokładnie, w których obszarach potrzebna jest zmiana. Wnioski z badania zostaną więc przekazane posłom, senatorom, przedstawicielom NFZ oraz Ministerstwa Zdrowia jako diagnoza warunków i jakości leczenia pacjentów onkologicznych w ich własnym  doświadczeniu, odczuciach, podsumowuje Aleksandra Leszczyńska z AXA Życie, współorganizatora badań. 

***

Corocznie rak jest diagnozowany u ponad 145 tysięcy Polaków. Z powodu choroby nowotworowej umiera w Polsce co roku ponad 93 tysiące ludzi. Wskaźnik umieralności z powodu choroby nowotworowej jest dla kobiet w Polsce o 10% wyższy niż dla kobiet w Unii Europejskiej. Dla mężczyzn ta różnica wynosi już 20%. Dane statystyczne są jeszcze bardziej niepokojące, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że w porównaniu do innych krajów Unii, Polacy rzadziej chorują na raka, a odsetek zachorowań jest niższy o 10% wśród mężczyzn i o 20% wśród kobiet. Mamy więc w Polsce w porównaniu do pozostałych krajów Unii Europejskiej niższą zachorowalność na nowotwory, ale wyższą umieralność nimi powodowaną. Prognozy epidemiologiczne nie pozostawiają złudzeń. W liczbie zachorowań na raka gonimy Europę, a w 2020 roku nowotwór będzie diagnozowany już u blisko 160 000 Polaków.

Jak oceniasz
serwis axa.pl?
Zgłoś sprawę online
Zgłoś sprawę
online