Paweł Mizerski laureatem konkursu na najlepszego polskiego analityka makroekonomicznego 2011 r.

Miło nam poinformować, że Paweł Mizerski został laureatem konkursu na najlepszego analityka makroekonomicznego, organizowanego przez Narodowy Bank Polski, dziennik „Rzeczpospolita" oraz dziennik „Parkiet”. Paweł jest analitykiem, który w 2011 roku najlepiej prognozował inflację.

Według dziennika „Rzeczpospolita" „Laureaci konkursu przyznają, że najwięcej niespodzianek przyniosła inflacja, która mocno wzrosła w II połowie roku. Mało komu udało się przewidzieć, że skok będzie aż tak duży. W prognozach wzrostu cen bezkonkurencyjny okazał się Paweł Mizerski z AXA TFI, który w IV kwartale na przekór zgodzie rynkowej typował, że inflacja będzie wyższa niż 4,5%." 

Paweł już po raz trzeci stoi na podium laureatów konkursu NBP'u.

Konkurs na najlepszego polskiego analityka makroekonomicznego 2011 r.

W IV już edycji konkursu organizowanego przez „Rzeczpospolitą”, „Parkiet” i Narodowy Bank Polski wzięło udział ponad 50 ekonomistów i zespołów analityków, reprezentujących instytucje finansowe, organizacje gospodarcze oraz ośrodki badawcze i naukowe. Ranking ma na celu wyróżnienie specjalistów, którzy potrafili najlepiej przewidzieć kondycję gospodarki. Oceny ekonomistów oraz zespołów analityków zbierane są co trzy miesiące i dotyczą danych makroekonomicznych przewidywanych na najbliższe cztery kwartały. Pod uwagę brane są prognozy: rocznego tempa wzrostu PKB, rocznej stopy inflacji CPI, rocznej dynamiki inwestycji oraz kwartalnego salda na rachunku obrotów bieżących. Od 2012 r. do ogólnej klasyfikacji weszła też nowa kategoria - stopa bezrobocia rejestrowanego na koniec kwartału.

Zwycięzcą zostaje analityk lub zespół analityków, który otrzyma najwięcej punktów za swoje prognozy, które porównywane są z rzeczywistymi odczytami i wartością podawaną najczęściej przez pozostałych uczestników ankiety. Nad przebiegiem konkursu czuwa kapituła w składzie: Andrzej Rączko, członek zarządu NBP, Aleksander Welfe, doradca prezesa NBP, Andrzej Sławiński, dyrektor Instytutu Ekonomicznego NBP, Jacek Kotłowski, zastępca dyrektora IE NBP, Jakub Kurasz, zastępca redaktora naczelnego „Rz" i redaktor naczelny GG Parkiet" oraz Paweł Czuryło, kierownik redakcji ekonomicznej „Rz".

Jak oceniasz
serwis axa.pl?
Zgłoś sprawę online
Zgłoś sprawę
online