Polacy nie chcą dłużej pracować, a na emeryturze liczą na państwo

Taki wniosek płynie z międzynarodowego raportu grupy AXA, w którym prezentujemy nastawienie mieszkańców pracujących z 26 krajów z całego świata do okresu emerytalnego. Główne wnioski płynące z raportu dla Polski

Taki wniosek płynie z międzynarodowego raportu grupy AXA, w którym prezentujemy nastawienie mieszkańców pracujących z 26 krajów z całego świata do okresu emerytalnego. Główne wnioski płynące z raportu dla Polski:

  • Choć Polacy są raczej pesymistycznie nastawieni do spodziewanego standardu życia, zdrowia i statusu społecznego na emeryturze, jedna czwarta aktywnie pracujących Polaków twierdzi, że nie robi nic, żeby zabezpieczyć się na starość. Pod tym względem Polska wypada najgorzej na tle badanych krajów.
  • Jak żaden inny naród w Europie, Polacy chcą przechodzić na emeryturę coraz wcześniej. Średnio przestają być aktywni zawodowo w wieku 57 lat.
  • Nastawienie Polaków wynika głównie z ich niewiedzy na temat mechanizmów systemu emerytalnego. Trudno ich przekonać do tego, że podwyższenie wieku emerytalnego jest nieuniknione. Co więcej, Polacy są przeciwko takim planom.
  • Polacy nie są w stanie oszacować wysokości ich przyszłych emerytur (według raportu w Polsce w 2050 r. spodziewana stopa zastąpienia to 33%). Trzy czwarte z nich zakłada, że nie będzie wystarczająca.
  • Choć wierzą, że oszczędności i własne inwestycje są najlepszym sposobem do zwiększenia ich dochodów, niewiele robi w tym zakresie cokolwiek. Większość Polaków liczy na zabezpieczenie ze strony państwa.

Szersze omówienie raportu w materiale Marcina Bojanowskiego na gospodarka.gazeta.pl

http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,33181,10991403,Polacy_nie_oszczedzaja_na_emerytury__Licza_na_panstwo.html

 

Grupa AXA

Grupa AXA jest światowym liderem w zapewnianiu bezpieczeństwa finansowego. Jesteśmy obecni w 56 krajach, zatrudniamy 214 000 pracowników, zaufały nam 93 miliony klientów. Wg rankingu Interbrands marka AXA jest marką numer 1 światowych ubezpieczeń. W 2010 roku Grupa AXA odnotowała przychody w wysokości 91 mld euro oraz 3,9 mld euro dochodów z działalności podstawowej (underlying earnings).

Grupa AXA w Polsce

W Polsce działamy za pośrednictwem następujących podmiotów: AXA Powszechne Towarzystwo Emerytalne S. A., AXA Życie Towarzystwo Ubezpieczeń S. A., AXA Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji S. A., AXA TFI oraz AXA Polska S. A. i Avanssur S. A. Oddział w Polsce (działający pod marką handlową AXA Direct). Naszym Klientom oferujemy ubezpieczenia ochronne, inwestycyjne, emerytalne, komunikacyjne, turystyczne oraz ubezpieczenia korporacyjne.  W Polsce zaufało nam do tej pory ponad 1,5 mln klientów.

Jak oceniasz
serwis axa.pl?
Zgłoś sprawę online
Zgłoś sprawę
online