Smart bell – polski wynalazek, który może stać się rewolucją dla kierowców i rowerzystów

* Polska jest jednym z krajów UE o najwyższym wskaźniku ofiar śmiertelnych wśród rowerzystów* AXA chce zwrócić uwagę na bezpieczeństwo na drodze* Promuje innowacyjny dzwonek rowerowy smart bell.

Każdego roku na naszych ulicach pojawia się milion nowych rowerów. Coraz chętniej i coraz częściej wybieramy rower zamiast samochodu, co przy często niedostosowanej infrastrukturze polskich miast, rodzi nowe niebezpieczeństwa dla rowerzystów i kierowców na wspólnych drogach.
Dlatego AXA wsparła stworzenie innowacyjnego dzwonka rowerowego, który emituje sygnał ostrzegawczy przez głośniki pobliskich samochodów, by zwrócić uwagę kierowców na zbliżającego się rowerzystę.

– Na razie testujemy dzwonek. Jeśli będzie duże zainteresowanie wśród rowerzystów, możliwe będzie rozpoczęcie masowej produkcji. Sądzimy, że ten wynalazek może stać się rewolucją dla kierowców i rowerzystów. Póki co, chcemy przy jego pomocy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo na drodze – mówi Rafał Ponewczyński, dyrektor marketingu AXA Polska.

Smart bell to wynik półrocznej pracy inżynierów, którzy wykorzystując innowacyjną technologię, w oparciu o dobrze nam znany, tradycyjny dzwonek rowerowy, stworzyli innowacyjny sposób komunikacji pomiędzy rowerzystami i kierowcami.

– Podczas gdy samochodowe systemy bezpieczeństwa są udoskonalane z każdym nowym modelem, to rower jest skazany na zwykły dzwonek. A rowery i samochody poruszają się przecież po tych samych drogach. Postanowiliśmy wyrównać szansę rowerzystów i kierowców, dać szansę na lepszą komunikacją na głośnych i zatłoczonych ulicach. Tak narodził się pomysł na smart bell – wyjaśnia Mikołaj Stefański z agencji FCB Warsaw, autora pomysłu.

Smart bell pełni funkcje dzwonka rowerowego, który przy każdym użyciu, oprócz analogowego dźwięku alarmowego, uruchamia nadajnik radiowy. Sygnał, przy pomocy technologii RDS, jest przekazywany do okolicznych odbiorników samochodowych, tak by ostrzec kierowców o nadjeżdżającym rowerze, nawet kiedy radio jest w trybie MP3 czy odtwarzana jest płyta CD.

Smart bell będzie swoją premierę na tegorocznych targach Warsaw Bike Show 21-23 kwietnia. Podczas trzydniowych targów można osobiście przetestować innowacyjny dzwonek (zapraszamy na stoisko D147), a przy okazji poznać oraz kupić ubezpieczenie wypadkowe dla rowerzystów smart bike.

Wszystkich, którzy nie będą mieli okazji pojawić się na targach, zapraszamy do obejrzenia filmu o dzwonku i naszej idei.

Jak oceniasz
serwis axa.pl?
Zgłoś sprawę online
Zgłoś sprawę
online