Jak zabezpieczyć dom na Święta?

Święta sprzyjają spotkaniom z rodziną i przyjaciółmi, co dla wielu osób wiąże się z kilkudniowym wyjazdem poza miejsce zamieszkania W tym czasie nasze cztery kąty są narażone na wiele nieprzewidzianych zdarzeń, w tym również na kradzież z włamaniem. Złodzieje bowiem nie próżnują i chętnie wykorzystują naszą nieobecność.

Według policyjnych statystyk w Polsce dochodzi do włamania średnio co 15 minut! Złodzieje są szczególnie aktywni w okresie wakacyjnym, podczas świąt i w trakcie dłuższych weekendów. Jak można zabezpieczyć się przed potencjalną stratą? – radzi Michał Miedziński, ekspert ubezpieczeniowy.

1. Zabezpiecz okna i drzwi

Sprawcy bardzo często włamują się do domu poprzez wyważenie okien lub drzwi balkonowych, dlatego przed wyjazdem, w pierwszej kolejności, powinniśmy sprawdzić czy wszystkie okna i drzwi są szczelnie zamknięte. Dobrze, jeśli już na etapie urządzania mieszkania zainwestujemy w mocne okna z dodatkowymi zamkami. Jeśli jednak jest już za późno na takie rozwiązanie, zamontujmy folie lub rolety antywłamaniowe – ważne, aby zabezpieczenia posiadały atest.

2. Zainwestuj w zamek

Kolejnym istotnym elementem są drzwi wejściowe i zamontowane zamki. Zarówno te pierwsze, jak i drugie mają kilka klas atestów, dlatego przed zakupem warto poprosić o pomoc fachowca, który odpowiednio dobierze system zabezpieczeń do naszych potrzeb. Dobrze zamontowany zamek może przedłużyć „pracę” złodzieja nawet o 30-40 minut, tym samym zwiększamy szansę, że złodziej zostanie zauważony przez naszych sąsiadów.

3. Nie kuś złodzieja

Wszelkie drabiny, narzędzia czy sprzęty pozostawione na widoku mocno kuszą włamywaczy. Dlatego przed wyjazdem nie pozostawiajmy w pobliżu domu przedmiotów, które mogą ułatwić złodziejowi zadanie. Dodatkowo zadbajmy o to, aby przed wejściem do mieszkania było sprawne oświetlenie – włamywacze unikają takich miejsc.

4. Pochowaj cenne przedmioty

Unikajmy przechowywania w domu znacznych sum pieniędzy i wartościowych przedmiotów. Jeśli jednak jesteśmy do tego zmuszeni, nie trzymajmy ich w jednym miejscu. Poszukajmy w mieszkaniu takich skrytek, które dla złodzieja mogą okazać się nietypowe. Spiszmy też numery fabryczne sprzętu elektronicznego, np. telewizora czy komputera. W ten sposób zwiększamy szansę na ich odzyskanie.

5. Ubezpiecz mieszkanie

Choć polisa mieszkaniowa nie gwarantuje stuprocentowej ochrony przed włamaniem, to jednak zabezpieczy nas od potencjalnych strat. Dobrze, jeśli w polisie przewidzimy zarówno ubezpieczenie mienia ruchomego, czyli wartościowych przedmiotów znajdujących się w domu, jak i ochronę elementów stałych, takich jak drzwi, okna czy wewnętrzne instalacje. Pamiętajmy, że złodziej próbując wejść do mieszkania może uszkodzić właśnie te elementy. Wybierając polisę zwróćmy także uwagę na określony w umowie limit ochrony w przypadku dewastacji. Jest to procentowo określony limit wartości odszkodowania, jakie wypłaci nam towarzystwo w razie wystąpienia szkody. Najlepiej, jeśli ubezpieczyciel nie określa żadnego limitu, wówczas otrzymamy kwotę odpowiadającą faktycznej wartości zniszczeń. W praktyce oznacza to, że jeśli złodziej uszkodzi nam drzwi wejściowe o wartości 2 tys. zł, to właśnie na taką kwotę możemy liczyć w ramach odszkodowania.

Jak oceniasz
serwis axa.pl?
Zgłoś sprawę online
Zgłoś sprawę
online