Wyjeżdżasz na wakacje? Nie zapomnij o ubezpieczeniu

Wyjeżdżając na wakacje, najczęściej prosimy zaprzyjaźnionego sąsiada o „rzucenie okiem” na nasz dobytek, ewentualnie o podlewanie roślin w domu lub ogrodzie. Sąsiad nie jest jednak alarmem antywłamaniowym i może się zdarzyć, że kiedy my wygrzewamy się na plaży, ktoś w tym czasie okrada nasz dom. Jak się zabezpieczać przed wakacyjnymi „łowcami”?

Po pierwsze ubezpieczenie

Jeśli nie pomyślałeś wcześniej o ubezpieczeniu nieruchomości lub posiadasz tylko ubezpieczenie murów, najwyższa pora, aby pomyśleć również o ubezpieczeniu wyposażenia. Najlepiej wykupić dodatkową polisę, chroniącą przed kradzieżą z włamaniem. Mamy wówczas pewność, że wyposażenie będzie chronione nie tylko od zdarzeń losowych jak np. zalanie, pożar czy wybuch gazu. Możesz wtedy spokojnie korzystać z uroków wakacji, ponieważ Twój dom i wszystko, co w nim zostawiłeś, będzie dobrze zabezpieczone.

Jak oszczędzić?

Nie można ubezpieczyć mieszkania lub domu tylko na dwa tygodnie czy też na sam okres wyjazdu wakacyjnego. Jeśli chcesz zabezpieczyć mieszkanie na dany okres, musisz wykupić polisę na cały rok. Na szczęście ubezpieczyciele przewidują zniżki sezonowe, zachęcając tym samym klientów do zakupu polisy. Wysokość polisy jest liczona indywidualnie dla każdego klienta. Wpływa na nią wiele czynników. Na mniejsze koszty polisy mogą liczyć klienci, którzy przez ostatni rok nie mieli żadnej szkody w swojej historii ubezpieczenia oraz ci, którzy opłacą składkę z góry za cały rok. Jeśli jesteś właścicielem domu niemurowanego, musisz przygotować się na większe koszty. . Wkład własny też ma duże znaczenie przy ustalaniu wysokości składki. Im większy wkład własny, tym składka będzie niższa. Im lepiej zabezpieczysz swoje mieszkanie, tym łagodniej spojrzy na to ubezpieczyciel. Chodzi o to, że kiedy zdecydujesz się zainwestować w dodatkowe środki do ochrony swojego dobytku, cena polisy się obniży, np. gdy zdecydujesz się na zakup mieszkania na osiedlu zamkniętym. Jeśli dodatkowo w budynku są kamery i ochrona, ryzyko kradzieży może być mniejsze. W przypadku domu znaczenie mają także okna i drzwi antywłamaniowe. Każdy ubezpieczyciel przy wyliczaniu ryzyka kradzieży określa, jakie certyfikaty powinny posiadać drzwi i okna.. Jeśli zamontujesz kraty w oknach określonej klasy, to także wpłynie to na wysokość składki. Zastanów się nad monitoringiem posesji, zamontowaniem alarmu lub współpracą z firmą ochroniarską, która będzie miała oko na twój dom. Polisa może być tańsza w przypadku ubezpieczenia domu wybudowanego po 2005 roku.

Jeśli chcesz mieć spokojne wakacje i naprawdę niczym się nie przejmować, ubezpiecz swoją nieruchomość i nie licz na to, że sąsiad, któremu powierzysz klucze na czas urlopu, zastąpi ochroniarza, ubezpieczyciela i policjanta. Jeśli włamywacze mają oko na twój dom, to znajdą dogodny moment, w którym będą mogli swobodnie wynieść z niego, co tylko im się podoba. Sprawdź, jaką ofertę ubezpieczeń nieruchomości przygotowaliśmy dla Ciebie.

Jak oceniasz
serwis axa.pl?
Zgłoś sprawę online
Zgłoś sprawę
online