Ubezpieczenie mieszkania lub domu – zniżki i zwyżki

Wybór ubezpieczyciela, któremu powierzysz ochronę dobytku swojego życia, czyli domu lub mieszkania, powinien być przemyślaną decyzją. Przedłużenie polisy na kolejny rok u tego samego ubezpieczyciela może skutkować zniżkami w wielkości składki. Dlatego warto wybrać raz a dobrze. Podpowiadamy, co może wpłynąć na ewentualne zniżki OC, a także od czego składka może wzrosnąć.

Dobrze chroniony

Alarm z monitoringiem, mieszkanie w budynku z ochroną, antywłamaniowe drzwi i okna z odpowiednimi certyfikatami czy kraty w oknach określonej klasy mogą znacznie zmniejszyć wysokość składki ubezpieczenia od kradzieży z włamaniem lub rabunku. W tym przypadku działa zasada: Im mniejsze ryzyko, tym mniejsze koszty. Właściciele lokali wybudowanych po 2005 roku mają zwykle szansę na większe zniżki przy ubezpieczeniu nieruchomości od ognia i zdarzeń losowych. Większe zaufanie ubezpieczyciel będzie miał do właściciela, który nie ma na koncie żadnych szkód. Im dłuższy bezszkodowy staż, tym lepiej jesteśmy postrzegani w oczach ubezpieczyciela.

Udział własny

Przy ustalaniu wysokości składki za ubezpieczenie mieszkania lub domu duże znaczenie ma tzw. udział własny określający wartość pieniężną lub procent, o który będzie za każdym razem pomniejszone odszkodowanie w przypadku wystąpienia szkody. Im większy, tym składka będzie niższa. Jeśli całkowicie zrezygnujesz z udziału własnego, co też jest możliwe, składka wzrośnie. Warto także korzystać z sezonowych zniżek u ubezpieczycieli, ponieważ czasami oferują oni naprawdę korzystne promocje i można wiele zaoszczędzić. Jeśli posiadasz samochód, zapytaj o zniżki na ubezpieczenie mieszkania swojego ubezpieczyciela. Bardzo prawdopodobne jest, że wykupując OC, dostaniesz zniżkę na ubezpieczenie domu lub mieszkania lub odwrotnie.

Zwyżki

Największych zwyżek na ubezpieczenie mieszkania lub domu mogą spodziewać się właściciele domów drewnianych. Drożej wyniesie nas też ubezpieczenie podnajmowanego i wynajmowanego mieszkania czy lokalu. Dlatego jeśli wynajmujesz mieszkanie, warto zwrócić uwagę na to, czy jego właściciel zadbał o ubezpieczenie. Zarówno lokale użytkowe, jak i mieszkania na ostatnim piętrze budynku będą zwiększały wysokość składki za ubezpieczenie. Kolejne elementy znacznie zwiększające koszty ubezpieczenia domu lub mieszkania, to szkodowy przebieg ubezpieczenia. Jeśli zdarzyło się, że w ciągu ostatniego roku miałeś jakąś szkodę, to zwiększy to koszt polisy. Oczywiście polisa polisie nie równa i nie ma jednej ustalonej stawki. Wszystko zależy od indywidualnej oceny ryzyka. Ubezpieczyciel potraktuje Cię „łagodniej” jeśli zdecydujesz się zapłacić z góry za cały rok. Koszty będą mniejsze niż przy rozłożeniu składki na raty, a im więcej rat, tym większe koszty. Możesz też liczyć na niższą polisę, jeśli podpiszesz umowę przez telefon lub internet.

Tak jak każdy człowiek jest inny, tak polisa ubezpieczeniowa dla każdego będzie inna. Nie podejmuj jednak tej decyzji wyłącznie w oparciu o chęć zaoszczędzenia kilku groszy. Przy wyborze polisy kieruj się przede wszystkim bezpieczeństwem swoim, swoich bliskich oraz swojego domu. Lepiej dopłacić kilka groszy do ubezpieczenia niż potem, w razie ewentualnego wypadku, żałować, że się tego nie zrobiło.

Jak oceniasz
serwis axa.pl?
Zgłoś sprawę online
Zgłoś sprawę
online