Zakończył się IV Tydzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, jednak fakty i mity o prędkości pozostają aktualne

IV Światowy Tydzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego dobiegł końca, jednak prędkość na drodze nadal ma znaczenie i jest jednym z głównych powodów najniebezpieczniejszych wypadków. Dlatego na co dzień warto pamiętać o pewnych faktach, które mają znaczący wpływ na bezpieczeństwo uczestnictwa w ruchu drogowym.

Ocal życie

Wiele osób uważa, że…
... prędkość 80 km/h jest bezpieczna

FAKTY: Nagłe zderzenie z jakąś prędkością można porównać do upadku z pewnej wysokości. W przypadku zderzenia z prędkością 15 km/h uderzenie będzie takie jakby spaść z krzesła. Zderzenie przy prędkości 50 km/h będzie miało taki sam efekt, jak upadek z 4 piętra. Zderzenie z prędkością 80 km/h można porównać do upadku z 10 piętra!

Siła uderzenia

przy 80 km/h to jak upadek z 10 piętra

przy 50km/h lecisz z 4 piętra

 przy 15 km/h jakby spaść z krzesła

Droga hamowania

... kierowca jest w stanie zatrzymać się kiedy tylko zechce (szybko)…

FAKTY: Im większa prędkość, tym dłuższa droga zatrzymania, na którą składa się z czasu reakcji kierowcy, zadziałanie układu hamulcowego i droga hamowania czyli odległość którą pokonuje samochód od naciśnięcia hamulca do zatrzymania. Średnio czas reakcji kierowcy (= wciśnięcie pedału hamulca) na nieoczekiwane zdarzenie wynosi 1-2 sekundy. Dystans potrzebny do wyhamowania samochodu jest znacznie większy niż powszechnie uważamy!

Czy wiesz, że..

·      Jadąc z prędkością 50km/h potrzebujesz co najmniej 27m aby zatrzymać auto (na suchej nawierzchni asfaltowej).

·      Przy prędkości 60km/h potrzebujesz co najmniej  36m żeby się zatrzymać.

W awaryjnej sytuacji wydłużenie drogi hamowania o kilka metrów to nierzadko różnica pomiędzy poważnym wypadkiem, a zarysowanym zderzakiem!

Droga zatrzymania zależy od wielu czynników:

- prędkości

- typu i stanu technicznego pojazdu

- opony (jedyny kontakt pojazdu z otoczeniem) – stan zużycia bieżnika, dobranie do warunków, ciśnienie.

- stan nawierzchni

- czas reakcji kierowcy (może zależeć od stanu zdrowia, wieku, doświadczenia, przyjmowanych leków, rozproszenia uwagi np. telefonem, itp.)

... 10km/h czy 20km/h nie robi żadnej różnicy...

FAKT: Nie wszystko jest w pełni pod naszą kontrolą! Pojazd podlega nieugiętym prawom fizyki!

Jeśli dwa pojazdy poruszają się z prędkością różną o zaledwie 10 km/h - jeden jedzie 50 km/h, a druga 60 km/h) i jednocześnie zaczynają hamować, np. przed przejściem dla pieszych; to kiedy pierwszy samochód zatrzymują się ten drugi ciągle jedzie z prędkością 41 km/h! Taka prędkość może być śmiertelna dla pieszego. Dlatego w obszarze zabudowanym 10 km/h ma decydujące znaczenie!

…jazda 60 km/h jest bezpieczna, a nawet przekroczenie prędkości o 20 km jest dopuszczalne w mieście…

FAKTY: W miastach kierowca często dostrzega pieszego na drodze dopiero około 36 metrów przed autem. Przy prędkości 60 km/h reakcja kierowcy następuje po przejechaniu około 17 metrów, a odległość hamowania będzie wynosić następne około 19 metrów (przy suchej asfaltowej nawierzchni!), co oznacza, że kierowca nie uniknie kolizji z pieszym. Jak widać na poniższym wykresie, im większa jest prędkość pojazdu, tym trudniej jest uniknąć wypadku. Jadąc z prędkością 75 km/h, reakcja kierowcy następuje po około 21 metrach (czas reakcji kierowcy wynosi około jednej sekundy - w tym czasie samochód przejedzie ok 21 m), a droga hamowania wynosi około 31 metrów. Samochód zatrzyma się więc po przejechaniu 52 metrów (!) co oznacza, że pieszy zostanie potrącony samochodem jadącym z prędkością 53 km/h.

Droga hamowania

 

... prędkość nie ma żadnego znaczenia w mieście ...

FAKT: prawdopodobieństwo śmiertelnych obrażeń u potrąconego pieszego gwałtowanie wzrasta nawet przy stosunkowo niewielkim wzrostem prędkości.

Na przykład pieszy potrącony przy prędkości:

• 40 km/h ma 70% szans na przeżycie,

• przy 60 km/h ma już tylko 25% szans na przeżycie.

Znaczenie prędkości

Prawdopodobieństwo obrażeń

…jazda nocą jest łatwiejsza i fajniejsza, ponieważ na drogach jest stosunkowo niewiele pojazdów...

FAKT: jazda z dużą prędkością wymaga szczególnej uwagi w nocy ponieważ  światła  oświetlają się tylko 30 metrów przed samochodem. Jadąc z prędkością powyżej 70 km/h nie możemy uniknąć kolizji z przeszkodą, która nagle pojawi się w oświetlonym miejscu.

 

... nawet jadąc z dużą prędkością widzę wszystko, co dzieje się na drodze...

FAKTY: Przy większej prędkości znacznie zawęża się nasze pole widzenia: jeśli przyjmiemy, że pole widzenia kierowcy jadącego z prędkością 40 km/h jest 100% to przy prędkości 130 km/h jest zmniejszone do 30%

 

 

Widoczność na drodze

Wyższa prędkość = poważniejsze konsekwencje

Zniszczone auto

Zderzenie identycznych pojazdów z takim samym drewnianym słupem

z prędkością 50 km/h                                                                                                            z prędkością  90 km/h

Ograniczenia prędkości ratują życie!

… prędkość jazdy nie ma nic wspólnego z infrastrukturą …

FAKT: infrastruktura może wręcz naprowadzać kierowcą na właściwą prędkość przez tzw. drogi „samo-wyjaśniające” (self-explaining roads), które poprzez zastosowanie środków uspokojenia ruchu tj. wyniesione przejścia dla pieszych, przewężenia, separacja ruchu, itp. umożliwiają jazdę tylko z ograniczoną prędkością.  Takie rozwiązania zwiększają komfort poruszania się wszystkim użytkownikom dróg w miastach.  Istnieją także drogi "wybaczające błędy"   kierowcy poprzez minimalizację ryzykownych przeszkód w pasie drogowym.

Drogi

... musimy budować lepsze drogi, nie spowalniać ludzi...

FAKT: Poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego wymaga podejścia systemowego. Oznacza to, że należy spojrzeć szerzej na cały system dróg, a nie tylko na asfalt po którym jedziemy. Rozwiązanie problemu w jednej części systemu może znajdować się w zupełnie innym miejscu. Poszukując rozwiązań należy rozważyć działania inżynieryjne i/lub ograniczenie prędkości i/lub wzmożone działania edukacyjne w danym miejscu. Jednym z głównych zadań jest kształtowanie bezpiecznych dróg jak i bezpiecznego otoczenia drogi, które minimalizują siły uderzenia i skutki błędu kierowcy.

… szybka mobilność staje się priorytetem w miastach …Ograniczenie prędkości 

 

FAKTY: Ale prędkość nie gwarantuje szybszego przejazdu z punktu A do B ... Miasta są pełne przeszkód, świateł, itd. dlatego lepiej jest utrzymać stabilną i bezpieczną prędkością. Dodatkowo zmniejszymy przez to spalanie. Musimy szanować siebie nawzajem i mieszkańców danej dzielnicy.  Pośpiech może kosztować czyjeś życie!

Ograniczenie prędkości

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

... nowe samochody mają systemy bezpieczeństwa, co oznacza, że mogę jechać szybko i nadal być bezpieczny...

Nie ma wątpliwości, że nowe technologie w samochodach najnowszej generacji  pomagają chronić życie - ale pasywne rozwiązania bezpieczeństwa (np. poduszki powietrzne, pasy bezpieczeństwa, zagłówki, foteliki samochodowe, laminowane przednie szyby) działają tylko wtedy, gdy są odpowiednio używane! Również przeciętny wiek pojazdu w kraju ma znaczenie ... a flota pojazdów w Polsce jest bardzo zróżnicowana pod tym względem.  

Nawet najlepsze technologie na razie nie potrafią powstrzymać innego samochodu od zderzenia z nami. W razie wypadku ochrona pojazdu może uratować nam życie ale nadal jesteśmy narażeni na poważne obrażenia. Osoby niechronione karoserią samochodu – piesi i rowerzyści, są narażeni na znacznie poważniejsze konsekwencje. Wprawdzie są już poduszki powietrzne dla pieszych wmontowane w maskę auta jednak nawet tak nowoczesne rozwiązania działają tylko do pewnych prędkości.   Przestrzeganie limitów jest szalenie ważne ponieważ  ludzkie ciało jest bardzo delikatne. Aktualne narzędzia i wiedza dostępne dla biomechaniki (manekiny, modele, klasyfikacja obrażeń) nadal są jedynie próbą znalezienia odpowiedzi na procesy zachodzące z człowiekiem w trakcie wypadków. Jednakże sami możemy sobie wyobrazić (lub zrobić eksperyment), co dzieje się z wątróbką wieprzową zrzuconą z trzeciego piętra ... wyobraźmy sobie, co się dzieje kiedy spadnie z 10 piętra ... i wyobraź sobie, że podczas wypadku wszystkie narządy wewnętrzne człowieka także doświadczają tak ogromnych przeciążeń i siły uderzenia, która może nawet zgniatać żebra, tętnice i powodować śmiertelne uszkodzenia.  Wynika to z fizyki i nic nie jest w stanie powstrzymać tego procesu przy pewnych dużych prędkościach.

…problemem nie są szalejący kierowcy tylko za niskie limity prędkości…

FACT: it is important to assess how current speed limits reflect the use, function and safety of Ukrainian roads. All countries leading in road safety in Europe have very strict penalization for speed violations. But they have less damage, losses and dramas in road crashes, e.g. in Norway not a single child was killed in 2015!

FAKTY: ograniczenia prędkości są wyznaczane zgodnie z kategorią i funkcjonalnością drogi, otoczeniem i stanem infrastruktury. Audyt ograniczeń prędkości powoduje większe zaufanie społeczne do wyznaczonych limitów. Wszyscy liderzy w bezpieczeństwie ruchu drogowego w Europie mają bardzo restrykcyjną penalizację za naruszenia limitów prędkości. Za to wypadki w tych krajach powodują mniej szkód, strat i dramatów, np. w Norwegii w 2015 roku nie zginęło ani jedno dziecko w wypadku drogowym!

Ograniczenia prędkości są dla Ciebie, a nie przeciwko Tobie!

 

Opracowanie: Barbara Król, Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego, maj 2017

 

 

Jak oceniasz
serwis axa.pl?
Zgłoś sprawę online
Zgłoś sprawę
online