Remont na wiosnę? 5 typowych szkód, jakie pokryje ubezpieczyciel

Wraz z nadejściem wiosny wiele osób decyduje się na remont swoich czterech ścian. Często w tej kwestii zdajemy się na pomoc fachowców, ale czasami zależy nam na ograniczeniu kosztów i sami podejmujemy się wyzwania. Niestety, remont mieszkania na własną rękę może okazać się też koniecznością przeprowadzenia remontu… także u sąsiada!

Każdy, kto remontuje mieszkanie chce, aby prace przebiegły szybko, sprawnie i co najważniejsze, tanio. Dlatego tak wiele osób rezygnuje z usług doświadczonej ekipy i samodzielnie przeprowadza remont. Czasami jednak, zupełnie przypadkowo, podczas remontu własnego M możemy wyrządzić szkodę u naszego sąsiada, za którą będziemy musieli ponieść odpowiedzialność. Receptą na to może być wykupienie polisy OC w życiu prywatnym, dzięki której to ubezpieczyciel pokryje szkody rzeczowe i osobowe wyrządzone osobom trzecim.

Oto 5 najczęstszych szkód, jakie możemy wyrządzić innym w trakcie remontu, a które pokryjemy z polisy.

Znajdź najlepszą ofertę

Gdy tę kwestię mamy wyjaśnioną, możemy przystąpić do porównania ofert i wyboru ubezpieczyciela. W przypadku, gdy dopiero kupujemy mieszkanie i bierzemy kredyt, bank zapewne będzie chciał ułatwić nam zadanie samodzielnie podsuwając polisę od ubezpieczyciela współpracującego. W teorii takie rozwiązanie to czysta wygoda, ponieważ zwalnia od dodatkowych formalności i poszukiwań, ale w praktyce jest znacząco droższe niż wybór ubezpieczenia na własną rękę. Poszukujący oszczędności, ale też oferty skrojonej pod bardzo indywidualne oczekiwania, powinni więc samodzielnie poszukać ubezpieczyciela.

1. Zalanie mieszkania

Jedną z najbardziej typowych szkód do jakich dochodzi w trakcie remontu, jest zalanie mieszkania. Może do tego dojść przy wymianie rur z ciągów wodno-kanalizacyjnych lub też po prostu przy wymianie sprzętu AGD, np. pralki czy zmywarki. Wystarczy bowiem, że nieprawidłowo podepniemy wężyki odprowadzające wodę, a zalanie mieszkania (własnego i u sąsiada) jest gwarantowane.

2. Przepięcia elektryczne

Remont mieszkania to dla wielu z nas idealny moment, aby zmienić położenie włączników światła lub kontaktów elektrycznych. Jeśli jednak nie mamy fachowej wiedzy na ten temat i podejmujemy się tego zadania na własną rękę, może się okazać, że przypadkowo spowodowujemy w całym bloku awarię instalacji elektrycznej lub zwarcie. Musimy przy tym pamiętać, że każda awaria niesie ryzyko uszkodzenia sprzętu AGD i RTV.

3. Stłuczenia

Stłuczenie szyby okiennej u sąsiada to także nierzadka szkoda, jaka przytrafia się w trakcie remontu. Narażeni są na nią głownie mieszkańcy budynków wielorodzinnych, a w szczególności osoby mieszkające na parterze. Tylko chwila nieuwagi, gdy przenosimy drabinę lub wciągamy ciężkie meble przez okno, może skutkować koniecznością wymiany okna u naszego sąsiada.

4. Uszkodzenie drzwi

Kolejną typową szkodą, jaką niechcący możemy spowodować u naszych sąsiadów w ramach prac remontowych, jest zarysowanie drzwi wejściowych. Do zarysowań najczęściej dochodzi w trakcie wnoszenia lub wynoszenia mebli, ciężkiego sprzętu, np. lodówki, bądź też wysokogabarytowych narzędzi remontowo-budowlanych. Nie zapominajmy też, że nawet jeśli my będziemy szczególnie ostrożni, by nie narazić sąsiadów na straty, to już wynajęta ekipa do wniesienia mebli czy sprzętu, nie do końca taką ostrożność musi zachować.

5. Zniszczenie ogrodzenia

Choć problem związany ze zniszczeniem ogrodzenia dotyczy najczęściej osób mieszkających w domu jednorodzinnym, to jednak ten rodzaj szkody także występuje dosyć często. Nie ważne przy tym, jaki jest rozmiar poniesionej szkody i z jakimi wiąże się kosztami. Jeśli nie mamy wykupionej polisy OC w życiu prywatnym, to każdą szkodę, jaką wyrządzimy osobie trzeciej, będziemy zmuszeni pokryć z własnej kieszeni.

Jak oceniasz
serwis axa.pl?
Zgłoś sprawę online
Zgłoś sprawę
online