Co warto ubezpieczyć kupując ubezpieczenie mieszkania lub domu?

Kupując mieszkanie nie zawsze decydujemy się na jego ubezpieczenie, zazwyczaj ze względu na koszty. Nie zdajemy sobie sprawy, że brak ubezpieczenia, w przypadku potencjalnej szkody, może nas kosztować o wiele więcej niż zakup polisy.

Jak dobrać zakres ubezpieczenia?

Przy podejmowaniu tej decyzji kieruj się przede wszystkim własnymi potrzebami, a także prawdopodobieństwem wystąpienia konkretnych zagrożeń. Przy wyborze polisy możesz zdecydować się na objęcie ochroną wyłącznie murów, czyli elementów konstrukcyjnych domu lub mieszkania, jak również jego wyposażenia.

W przypadku domów ubezpieczenie murów jest zalecane, ponieważ często trudno przewidzieć wystąpienie i skutki zdarzeń losowych, takich jak wichury, grad czy ulewy. Musisz jednak pamiętać, że jeśli dom znajduje się np. na terenie zalewowym lub w przeszłości uległ podtopieniu, polisa będzie zdecydowanie droższa.

Ubezpieczenie wyposażenia może dotyczyć zarówno elementów stałych, jak i ruchomości domowych – np. mebli czy sprzętów elektronicznych, kosztowności, książek czy dzieł sztuki. O ubezpieczeniu wyposażenia domu warto pomyśleć, jeśli posiadasz mienie wyższej wartości, którego zniszczenie lub utrata (na przykład w wyniku kradzieży) będzie bardzo dotkliwe.

Ubezpieczenie murów i elementów stałych

Ubezpieczając mury, czyli konstrukcję nieruchomości obejmującą np. w przypadku domu: fundamenty, ściany oraz dach, możesz ubezpieczyć również stałe elementy takie jak: instalacje, armatura sanitarna, meble kuchenne robione na wymiar, drzwi, okna, podłogi czy okładziny ścian od pożaru i innych wypadków losowych. Możesz dodatkowo dokupić pakiet zabezpieczający sprzęty będące na wyposażeniu mieszkania od ryzyka kradzieży z włamaniem lub dewastacji.

Warto ubezpieczyć mieszkanie, jeśli planujesz je wynajmować. Dzięki temu, jeśli Twoim lokatorom pęknie rura w mieszkaniu, nie będziesz musiał pokrywać kosztów naprawy z własnej kieszeni ani domagać się zapłaty od lokatorów. Jeśli zamieszkujesz je sam, także warto zabezpieczyć siebie i swoją rodzinę od zdarzeń, które mogą zniszczyć mieszkanie i spowodować wysokie straty.

Ubezpieczenie wyposażenia

Możesz ubezpieczyć wyposażenie swojego mieszkania, jeśli obawiasz się kradzieży. Zazwyczaj pakiet obejmuje zdarzenia losowe, kradzież z włamaniem lub rabunek. Najczęściej ubezpieczane mienie to: telefony, komputery i laptopy, tablety, sprzęty RTV i AGD, meble, ubrania, biżuteria, instrumenty muzyczne, rowery, narty czy inny sprzęt turystyczny. Ubezpieczyciel pokrywa szkody powstałe najczęściej na skutek zdarzeń losowych, ale także przepięcia elektryczne czy dewastacja są objęte ochroną. Możesz rozszerzyć swoją polisę o ochronę przed kradzieżą z włamaniem lub rabunkiem, stłuczeniem elementów szklanych czy powodzią. Niestety, jeśli przypadkiem zgubisz klucze, a złodziej dostanie się do mieszkania nie wyważając drzwi lub wejdzie przez uchylone okno lub balkon, nie będzie to brane pod uwagę jako kradzież z włamaniem. Możesz dokupić ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, które pokryje szkody ewentualnych zniszczeń spowodowanych w mieniu osób trzecich, powstałe w wyniku użytkowania przez nas mieszkania. Taki pakiet zapewnia też ochronę w związku z posiadaniem niepełnoletnich dzieci, niektórych zwierząt domowych i amatorskim uprawianiem sportu.

Mieszkanie na kredyt

Wątpliwości schodzą na bok, kiedy kupujemy mieszkanie na kredyt, ponieważ wiąże się to z obowiązkiem ubezpieczenia kupionego mieszkania. Konieczne jest dokonanie cesji polisy na bank na cały okres spłacania kredytu. Jeśli nie zdecydujesz się ubezpieczyć mieszkania samodzielnie, to bank może nałożyć na ciebie karę finansową lub samodzielnie ubezpieczyć mieszkanie, jednak koszty tego ubezpieczenia spadną na ciebie. Bank dokładnie określa, jakie warunki musi spełniać polisa, żeby była odpowiednia do mieszkania na kredyt. Wymagania te to najczęściej ubezpieczenie mieszkania od zdarzeń losowych, w tym pożaru, na sumę równą lub większą od kwoty zaciągniętego kredytu. Niemal wszystkie firmy ubezpieczeniowe mają w swojej ofercie właśnie taką polisę, dobrze zatem przemyśleć swój wybór.

Warto wiedzieć, jaką ochronę oferują poszczególni ubezpieczyciele, zwłaszcza jeśli planujesz zakup mieszkania lub jesteś już jego właścicielem. Sprawdź naszą ofertę, aby znaleźć pakiet dostosowany do twoich potrzeb.

Jak oceniasz
serwis axa.pl?
Zgłoś sprawę online
Zgłoś sprawę
online