Ubezpieczasz mieszkanie? Musisz o to zapytać!

Okres wiosenno-letni sprzyja wyjazdom na weekendy i urlopy. Przed dłuższą nieobecnością w domu często decydujemy się na zakup ubezpieczenia mieszkania. Zanim wydamy pieniądze poznajmy najpierw szczegóły oferty. Jakie pytania zadawać wybierając polisę, by kupić dobrze i nie przepłacić - radzi Monika Szczepanek, ekspert ubezpieczeniowy.

Jaki zakres ochrony obejmuje ubezpieczenie?

Firmy ubezpieczeniowe umożliwiają wybór zakresu oraz przedmiotu ubezpieczonego mienia. Możemy więc ubezpieczyć mury i stałe elementy budynku, a także ruchomości domowe od zdarzeń losowych oraz kradzieży z włamaniem. Dodatkowo możemy wykupić OC w życiu prywatnym, które ochroni nas przez nieprzewidzianymi wydatkami, gdy zalejemy sąsiada lub wyrządzimy szkody w mieniu innych osób, a także Assistance domowy jeśli po szkodzie lub w przypadku awarii sprzętu RTV/AGD potrzebna będzie pomoc fachowca. W pierwszej kolejności zastanówmy się zatem, jaki zakres ochrony ubezpieczeniowej jest nam najbardziej potrzebny. Pozwoli nam to na lepsze dopasowanie oferty, a tym samym oszczędności na polisie.

Jaka jest suma ubezpieczenia?

Suma ubezpieczenia to kwota, do której ubezpieczyciel ponosi odpowiedzialność w przypadku, gdy w naszym mieszkaniu lub domu dojdzie szkody. Określamy ją na etapie zakupu polisy – warto zatem dobrze przemyśleć, ile wart jest zgromadzony przez nas majątek oraz ile warta jest sama nieruchomość. Jeżeli odnawiamy polisę – dobrze jest ponadto zastanowić się jakie wartościowe przedmioty kupiliśmy w ostatnim czasie, by mieć pewność, że zostaną objęte ochroną.

Jaka jest franszyza integralna?

Firmy ubezpieczeniowe odpowiadają za szkody, których wartość przekracza przyjęte w umowie minimum. Minimum to określane jest w umowie kwotowo lub procentowo i nazywane jest franszyzą integralną lub udziałem własnym. Jeżeli są one wysokie – wówczas za mniejsze szkody możemy nie otrzymać odszkodowania.

Jakie zniżki mogę otrzymać?

Ubezpieczenia oferowane w pakietach są z reguły tańsze, niż gdy kupujemy je oddzielnie. Dlatego dobrze jest sprawdzić, czy firma, w której mamy wykupione OC lub AC komunikacyjne, oferuje zniżki w przypadku objęcia ochroną również miejsca zamieszkania. W takim przypadku możemy otrzymać np. 10% upust. Podobnie jest, gdy decydujemy się na jednorazową opłatę. Dodatkowo w przypadku ubezpieczania ruchomości domowych od kradzieży z włamaniem możemy liczyć na zniżki za zamontowane zabezpieczenia antywłamaniowe.

Jak powinienem zabezpieczyć swój dom lub mieszkanie?

Wykupienie polisy nie zwalnia nas z obowiązku zachowania zasad ostrożności przy zabezpieczeniu mieszkania czy domu. Dlatego pamiętajmy, by okna, drzwi balkonowe, otwory dachowe były zamocowane w taki sposób, by nie można było ich otworzyć bez użycia siły. Drzwi wejściowe powinniśmy zaopatrzyć w solidne zamki. Jeżeli mieszkamy na parterze, przydadzą się dodatkowe zabezpieczenia antywłamaniowe w postaci: drzwi, szyb i okien antywłamaniowych rolet antywłamaniowych, monitoringu czy alarmu. Jeżeli nie spełnimy tych warunków – w przypadku kradzieży ubezpieczyciel może odmówić lub pomniejszyć wypłatę odszkodowania.

Od kiedy działa polisa?

Odpowiedzialność ubezpieczyciela rozpoczyna się w dniu ustalonym w umowie ubezpieczenia i potwierdzonym w polisie jako początek okresu ubezpieczenia. Zazwyczaj jednak nie wcześniej niż dnia następnego po zapłaceniu składki lub jej pierwszej raty. Jeśli zatem planujemy wyjazd - warto wykupić polisę z wyprzedzeniem, by mieć czas na dopełnienie formalności.

Jak oceniasz
serwis axa.pl?
Zgłoś sprawę online
Zgłoś sprawę
online